facebook/TumskaNova twitter/TumskaNova

Wystawa „Blow-up an Idea! Themersonowie 2019"

Wydarzenie trwa od 2019-10-26 10:00:00 do 2019-11-15 18:00:00
Miejsce wydarzenia: Płocka Galeria Sztuki , ul. Sienkiewicza 36

Od soboty 26 października w Galerii Kreski będzie prezentowana wystawa „Blow-up an Idea!Themersonowie 2019”, rozpoczynająca cykl wystaw i wydarzeń, poświęconych fenomenowi istnienia linii, konturów, granic. Linie w twórczości Themersonów stanowiły wyraźny znak graficzny. Były one podstawowym budulcem semiotycznych i logicznych powiązań w teoriach Stefana. Natomiast na rysunkach Franciszki ożywały, dosłownie wiodły własne, niezależne, bujne i kapryśne życie. Tytuł wystawy „ Blow-up an Idea!” nawiązuje do słynnego filmu Michalangelo Antonioniego „Blow-up” (Powiększenie). Podobnie jak bohater „Powiększenia”, tak i odbiorca wystawy zostanie postawiony w sytuacji, w której sam zdecyduje, co będzie chciał zobaczyć. Finisaż wystawy w piątek 15 listopada o godzinie 18.

 

 

Prezentowana w Galerii Kreski wystawa to próba nie tylko ponownego zmierzenia się z twórczością Themersonów, ale także chęć pójścia dalej, w kierunku nieoczywistości i osobliwości, którymi to wyjątkowe małżeństwo zajmowało się przez większość życia. Wyznaczanie nowych granic, stawianie pytań o związki między zmysłową percepcją a zdolnością ludzkiej wyobraźni, przemiany jednej formy w zupełnie inną, nową, to tylko niektóre zagadnienia rozpoczętego przez nas w tym roku procesu poszukiwawczego. Ponadto,  zakłada on działania będące próbą „ożywienia” wybranych prac, wcześniej prezentowanych w ramach wystaw pokonkursowych Ulicy Themersonów, przez przeniesienie ich, a dokładniej - niektórych z narysowanych scen czy postaci, w  trójwymiarową przestrzeń. Podjęli się tego: artysta Piotr Naliwajko, studenci Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego (Anita Błażejewska, Aleksandra Miklas, Weronika Pakuła, Filip Wojciechowski, Michał Wolf), pod kierunkiem Krzysztofa Cichonia, oraz Daniel Le Hai z katowickiej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. W wyniku ich działań powstały prace, posiadające interesujący i osobliwy walor wizualny. Zestawione obok siedmiu oryginalnych prac (Marcela Adamczyka, Ewy Brudnej, Agnieszki Cioch, Agnieszki Gogola, Ewy Gołojuch, Katarzyny Kulikowskiej i Jozefa Pilata) - często w nowych, zmienionych kontekstach zaskakują skłonnością do eksperymentu, nawiązaniem do themersonowskiej swobody myślenia i „wyginania” tego, co oczywiste.

Addytywność, ciągłe poszerzanie pola znaczenia, dodawanie nowych aspektów są tylko jednymi z wielu cech prac, które prezentujemy w Galerii Kreski. Zatem warto ponownie przyjrzeć się prezentowanym pracom i sprawdzić, czy potrafiliśmy nauczyć się czegoś od Themersonów.

Kuratorami wystawy są dyrektor PGS Alicja Wasilewska i historyk sztuki dr Krzysztof Cichoń.

 


TumskaNova

TUMSKA NOVA

Na skróty: