facebook/TumskaNova twitter/TumskaNova

Podwójny wernisaż na 20 lecie

Wydarzenie trwa od 2019-09-06 19:00:00 do 2019-09-27 18:00:50
Miejsce wydarzenia: Płocka Galeria Sztuki , ul. Sienkiewicza 36

 

6 września o godzinie 19, Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż dwóch wystaw: Jana Kantego Pawluśkiewicza Laikonyka Krakowskiego Sensy-Byty-Mary, na którą złoży się ponad  60 obrazów, stworzonych w unikatowej technice żel-artu. Wernisażowi będzie towarzyszyć muzyczno-filmowe spotkanie autorskie z udziałem artysty. Ponadto, na piętrze Galerii zaprezentowana zostanie wystawa Jan Kanty Fotograficzny Edwarda Grzegorza Funke. To ponad 20 fotografii przedstawiających krakowskiego artystę w portrecie reporterskim oraz cykl „KWADRATY 50x50”, powstały specjalnie na wystawę w Płockiej Galerii Sztuki. Obie wystawy, przygotowane we współpracy z Agencją Zegart, będą prezentowane do 27 września.

         Jan Kanty Pawluśkiewicz to wybitna osobowość twórcza, kompozytor, pianista, malarz. W 2019 roku mija 20 lat od jego pierwszej ekspozycji prac malarskich, przygotowanej dla Piwnicy pod Baranami. Wówczas, w styczniu 1999 roku zaprezentował wybór dzieł w stworzonej przez siebie autorskiej technice żel-artu, która stała się jego znakiem rozpoznawczym w kolejnych latach. Od tego czasu powstały liczne serie obrazów, rysunków i grafik. Z okazji 20-lecia twórczości malarskiej, w Płockiej Galerii Sztuki artysta zaprezentuje prace pochodzące z cykli: Sensy Byty Mary, Eteryczny Realizm, Laikonyki i Dumne Kury Kruszą Mury, w tym najnowsze, m.in. Comi Coma, Ściana Trzech Słońc czy Laikonyk z Ptaszkiem Ponurym, które zostaną pokazane w Płocku premierowo.

 

Artysta maluje na papierze tuszami i wielobarwnymi, świetlistymi żelami na czarnym podkładzie tuszowym, czasem z dodatkiem akwareli i pastelu. Na jedną pracę poświęca kilka tygodni. W każdej kreuje wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości. Pracom towarzyszą poetyckie tytuły, wskazujące na źródło inspiracji. Jak zauważa krytyk sztuki Jerzy Brukwicki, „Mnóstwo w nich dowcipnych komentarzy do życiowych przygód autora. Ich kolorową, żywą przestrzeń zapełniają uskrzydlone ludziki, wędrowcy, fruwające konie, ryby i ważki, zagadkowe smoki i ptaszyska, pełzające węże i żółwie, drzewa-kwiaty, zabawne samochody i rowery, dziwne stwory, obiekty i rzeczy. Cała ta menażeria tkwi w nieustającym zgiełku, ruchu, kłębi się, przemieszcza z miejsca na miejsce”. Obrazy Pawluśkiewicza są magicznymi, a czasem całkiem realnymi opowieściami o przeżyciach i doznaniach, przekazują myśli i refleksje artysty o otaczającej go rzeczywistości czy przemijaniu, o barwach codzienności. Potrafią poruszać dusze widza, wzbudzając optymistyczny nastrój i sprawiając radość.

Dodatkowo, podczas wernisażu, artysta nie tylko opowie o swojej twórczości, ale zobaczymy go także w muzycznej odsłonie. Na program piątkowego wieczoru złożą się: projekt multimedialny ,,Ściany w 3D”, rozmowa Jana Kantego Pawluśkiewicza z Jerzym Zegarlińskim oraz standardy jazzowe muzyki polskiej i amerykańskiej. Wystawa Jana Kantego Pawluśkiewicza Laikonyka Krakowskiego Sensy-Byty-Mary została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta.

Natomiast na piętrze Płockiej Galerii Sztuki będzie można oglądać  wystawę zdjęć Edwarda Grzegorza Funke. „Jan Kanty Fotograficzny” to efekt wspólnego projektu muzyka i fotografa, zrealizowanego od ponad jedenastu lat w trakcie kolejnych wernisaży Jana Kantego Pawluśkiewicza. Tak powstał zbiór ponad tysiąca zdjęć. W Płocku Edward Grzegorz Funke pokaże około 20 wybranych fotografii oraz cykl „KWADRATY 50x50”, powstały specjalnie na wystawę w Płockiej Galerii Sztuki. Czarno-białe zdjęcia przedstawiają krakowskiego artystę w portrecie reporterskim, udowadniając, że jest to erudyta obdarzony przez życie licznymi talentami, graficznym, muzycznym, architektonicznym, plastycznym czy  mimicznym.

Obie wystawy będą prezentowane do 27 września.

 

Jan Kanty Pawluśkiewicz – związany z „Piwnicą pod Baranami” kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, pianista, wokalista, malarz specjalizujący się w technice żel-art, z wykształcenia architekt. Urodził się 13 października 1942 roku w Nowym Targu. Stworzył muzykę do wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Grzegorza Turnaua czy Andrzeja Zauchy. Kompozytor wielu różnorodnych form muzycznych, m.in. poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” czy koncertu fortepianowego „Liściany kolczyk”. Poza krajem większe formy muzyczne Pawluśkiewicza pokazywane były między innymi w Kanadzie, Portugalii i Stanach Zjednoczonych. Laureat Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1975), Festiwalu Twórczości Telewizyjnej (1992) oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1994). Był czterokrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk (w kategorii kompozytor roku 1995 oraz album roku 1994, 1996, 2003). W 2005 r. otrzymał Laur Krakowa XXI wieku, nagrodę przyznawaną wybitnym osobowościom, łączącym środowiska nauki, sztuki i biznesu. W 2005 r. otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2016 – Złoty. W 2017 r. został laureatem Nagrody Miasta Krakowa. Za całokształt twórczości w październiku 2018 r. został nagrodzony „Mateuszem Trójki”.

Edward Grzegorz Funke urodził się w 1944 r. w Swisłoczy. Absolwent Politechniki Gdańskiej, doktor nauk technicznych, fotograf, dydaktyk, podróżnik. Członek m.in. Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Przygodę z fotografią rozpoczął w 1966 r. jako członek redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”. Zadebiutował w 1967 r. indywidualną wystawą „Zimowe refleksje” w studenckiej galerii „Artema”. Fotografował Stana Borysa i Bizony, Czesława Niemena, Mirę Kubasińską czy  Czerwone Gitary. Od kilkunastu lat, razem z żoną Krystyną, realizuje autorski projekt fotograficzny „Portret świata”. Odwiedzili sześć kontynentów, a z przywiezionych materiałów powstało 18 wystaw autorskich, prezentowanych ponad 70 razy, w muzeach i galeriach na terenie Polski i Białorusi. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych oraz pokazów plenerowych. Wielokrotnie nagradzany w konkursach krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. W 2014 r. wydał album pt. „Moja podróż - przez sześć kontynentów do Swisłoczy”. Współpracuje z Wydawnictwem Kamera, Agencją Zegart, Europejskim Festiwalem Filmowym Integracja „Ty i Ja” oraz „Szkołą Życia” w Wandzinie. Od 2004 r. prowadzi Autorską Galerię Fotografii, a w 2009 r. założył Bałtycką Szkołę Fotografii. Zasiada w jury licznych konkursów fotograficznych, a od trzech kadencji jest przewodniczącym Rady Kultury przy Prezydencie Koszalina. Posiadacz odznaczeń: Zasłużony Działacz Kultury, Koszaliński Orzeł 2011, nagroda „Pro Arte”, medal Gloria Artis, Złoty Medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej.

 

 

TumskaNova

TUMSKA NOVA

Na skróty: