facebook/TumskaNova twitter/TumskaNova

Opowiadania odeskie

Wydarzenie trwa od 2019-10-09 18:00:00 do 2019-10-09 20:00:00
Miejsce wydarzenia: Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, ul. J. Kwiatka 7
Opowiadania odeskie” – inscenizacja opowiadań Izaaka Babla w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku. Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku (ul. Kwiatka 7, tel. 24 364 86 96). Wstęp wolny.
Izaak Babel, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku w „Opowiadaniach odeskich” snuje opowieść o Mołdawiance, czyli żydowskiej dzielnicy Odessy. Są w nich heroizm, humor, barwne postacie jak legendarny bandyta Benia Krzyk.
„Opowiadania…” w Polsce ukazały się w niedościgłym przekładzie Jerzego Pomianowskiego. Pisarz Paweł Huelle na łamach „Gazety Wyborczej” napisał: „Babel po polsku to Babel Pomianowskiego. Przyswojony polszczyźnie z maestrią, dbałością o każdy szczegół i przede wszystkim – z oddaniem niezwykłego stylu pisarza. Jego tajemnicą była niemal protokolarna zwięzłość połączona z dynamiczną i metaforyczną istotą języka. Tylko najwięksi mistrzowie mogą pozwolić sobie na takie np. ryzykowne zdanie: Słońce zwisało z nieba jak różowy język spragnionego psa”.
TumskaNova

TUMSKA NOVA

Na skróty: