facebook/TumskaNova twitter/TumskaNova

Dykta – wernisaż wystawy prac Ryszarda Koska

Wydarzenie trwa od 2019-09-13 18:00:00 do 2019-10-13 15:00:00
Miejsce wydarzenia: Dom Darmstadt, Płock ul. Stary Rynek 8

Ryszard Kosek urodził się 13 sierpnia 1957 roku w Gdańsku. Jednak od najmłodszych lat jest mieszkańcem Płocka. W szkole podstawowej ujawniał zdolności muzyczne i manualne. Ukończył średnią szkołę muzyczną. Po maturze początkowo pracował jako instruktor muzyczny: w Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku, Ognisku Muzycznym w Sierpcu i Szkole Muzycznej I stopnia w Płocku. Później zaczął grać na saksofonie w jazzowym zespole Loft. Wiadomo, że z jazzu jest ciężko się utrzymać, zatem w soboty i niedziele grywał na dancingach i zabawach tanecznych.

Malarstwem zaczął się zajmować od 1983 roku. Wtedy powstały pierwsze prace — obrazy z lat 80. Prace te nie były traktowane serio przez kogokolwiek. Były znane tylko rodzicom i kilku znajomym. Obrazy te były malowane na przypadkowych materiałach, tzn. na deskach wziętych z budowy czy z mebli wystawionych na klatkę schodową. Malował głównie farbami plakatowymi.
Gdy ich zabrakło, eksperymentował wykorzystując pastę do zębów czy fusy z kawy. Pojawiały się również kolaże z gazet, plasteliny, paciorków z zerwanych korali. Tematami obrazów z lat 80. były głównie portrety. Najciekawsze prace stanowią jednak maski, których zachowało się niewiele do dnia dzisiejszego.

Obrazy odzwierciedlają skromność i wrażliwość twórcy. Rzadko korzysta ze środków masowego przekazu, ale każda informacja jest przez niego dogłębnie analizowana. Głęboko przeżywa konflikty zbrojne na świecie, co znajduje odbicie w ciemnej kolorystyce jego prac. W ten sposób manifestuje swój sprzeciw wobec przemocy.

W wolnych chwilach Kosek powraca do muzyki. Z wielką pasją gra na wysłużonej gitarze akustycznej, komponuje utwory. Zostały one uwiecznione na kilku amatorsko nagranych kasetach magnetofonowych, które chętnie prezentuje swoim przyjaciołom.

Płocczanin Andrzej Kwasiborski jest jednym z największych amatorów art brut w Polsce

TumskaNova

TUMSKA NOVA

Na skróty: