facebook/TumskaNova twitter/TumskaNova

Dwa spojrzenia na ulicę Kwiatka

Wydarzenie trwa od 2019-03-14 18:00:00 do 2019-03-14 20:00:00
Miejsce wydarzenia: Płocka Galeria Sztuki , ul. Sienkiewicza 36

W czwartek 14 marca o godzinie 18 Płocka Galeria Sztuki wraz z Fundacją Nobiscum zapraszają na podwójne wydarzenie: premierę książki Gabrieli Nowak-Dąbrowskiej „Okno na Kwiatka. Ulica Józefa Kwiatka w Płocku od początku XIX wieku do 1939 roku” oraz otwarcie wystawy solarigrafii Among Scratches.

Brak ludzi, zwierząt, samochodów na ulicy. Na zdjęciach widzimy tylko to, co nie zostało poruszone podczas naświetlania. Jedynym zarejestrowanym obiektem w ruchu jest Słońce – w postaci jasnych linii, ułożonych jedna nad drugą. To solarigrafie artystki tworzącej pod pseudonimem Among Scratches, wykonane w technice negatywowej przy użyciu przygotowanych własnoręcznie aparatów otworkowych. Efekt końcowy osiągany jest poprzez ekstremalnie długie czasy naświetlania – kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne. Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt zdjęć wykonanych na terenie dawnej płockiej dzielnicy żydowskiej. Wystawę oglądać będzie można do 6 kwietnia.

„Okno na Kwiatka. Ulica Józefa Kwiatka w Płocku od początku XIX wieku do 1939 roku” to pierwsze wydawnictwo opublikowane przez Fundację Nobiscum. Na blisko 300 stronach autorka prezentuje historię ulicy Szerokiej – obecnie Kwiatka, będącej niegdyś główną ulicą płockiej dzielnicy żydowskiej. To opowieść o konkretnych nieruchomościach, ich właścicielach i mieszkańcach. Książka jest wynikiem wielogodzinnych kwerend w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku oraz zasobie Archiwum Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Płocku. Jest to pierwsza część historii dzielnicy żydowskiej w Płocku.. Wystawę oglądać będzie można do 6 kwietnia.

Among Scratches - fotograf z wyboru, laureatka licznych konkursów fotograficznych oraz wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Otwockiej, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Obecnie mieszka, pracuje i tworzy w Płocku.

Gabriela Nowak-Dąbrowska - wiceprezes Fundacji Nobiscum, historyk, genealog, badaczka historii płockich Żydów, autorka książki „Żydzi płoccy. Album pamięci”, publikacji „Żydowski Płock - architektoniczne wizje i realizacje”, artykułów popularnonaukowych i naukowych do „Naszych Korzeni”, „Zeszytów Archiwalnych” oraz „Rocznika Muzeum Mazowieckiego”, a także wystaw oraz projektów.


TumskaNova

TUMSKA NOVA

Na skróty: