facebook/TumskaNova twitter/TumskaNova

Zwiedzaj Małachowiankę

Wesprzyj WOŚP zwiedzając Małachowiankę - najstarszą istniejącą w tym samym miejscu szkołę w Polsce!

13’nastego stycznia br., w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapraszamy do zwiedzania Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Małachowskiego z odPLOTowymi przewodnikami, którzy w oprowadzanie zaangażowali się społecznie.

Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny, jednak liczymy, że przy tej okazji okażecie symboliczne wsparcie WOŚP, dorzucając „grosik” do orkiestrowej puszki.

Dzisiejsze Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Małachowskiego składa się z trzech budynków: dawnej kolegiaty św. Michała Archanioła z pierwszej połowy XIII wieku, okazałego gmachu jezuickiego wzniesionego w latach 1675 – 1685 i współczesnego obiektu z lat 1962 – 1964. W wyniku przeprowadzonego, w latach 2012 – 2014 remontu odsłonięto fundamenty i dwa wejścia do kościoła romańskiego św. Michała Archanioła z XII wieku eksponując relikty romańskiego portalu wraz ze zdobiącą go płaskorzeźbą kamiennego lwa warującego u drzwi kościoła, partie ścian przyziemia z okresu romańskiego czy gotycką zakrystię.

Z myślą o turystach w podziemiach kolegiaty powstała, także efektowna, podświetlona ścieżka dydaktyczna, wspaniale eksponująca odkryte zabytki okresu romańskiego, gotyckiego, baroku i późniejszych. Remont pozwolił również odsłonić i uratować piękną polichromię dawnej kaplicy szkolnej (dzisiaj auli) pędzla prof. Władysława Drapiewskiego – jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa sakralnego w Polsce.

Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć wspaniałej auli czy robiącej wrażenie na turystach ścieżki w podziemiach zapraszamy na otwarte zwiedzanie Małachowianki!

Wstęp wolny. 

TumskaNova

TUMSKA NOVA

Na skróty: