facebook/TumskaNova twitter/TumskaNova

Lipiec w Kinie za Rogiem

Kino za Rogiem zaprasza w lipcu na pokazy filmowe. Będą  filmy muzyczne i taneczne oraz kilka ciekawych biografii.

Ten wybór jest konsekwencją tęsknoty za tym, czego było nam mało w czasie pandemii: ruchu i ciekawych ludzi.

Program na lipiec 2020

1 lipca (środa)
godz. 18 - "Heavy Trip" (Finlandia, Norwegia 2018, 90 min.) - komedia muzyczna, reż. Juuso Laatio, Jukka Vidgren. Bilet: 8 zł (zwykły), 5 zł (ulgowy)


Turo ma 25 lat i mieszka w zapomnianej przez boga i ludzi wiosce na północy Finlandii. Jego jedyną rozrywką jest gra z kumplami w metalowym zespole Impaled Rektum, jednak choć robią próby od ponad dekady, jeszcze nigdy nie udało im się zagrać żadnego koncertu. Pewnego dnia odwiedza ich szef wielkiego metalowego festiwalu z Norwegii… i członkowie zespołu podejmują decyzję - teraz albo nigdy. Kradną furgonetkę, porywają perkusistę ze szpitala psychiatrycznego i ruszają na festiwal. Zanim jednak dojdzie do pierwszego w ich życiu występu przed publicznością, czekają ich przygody z fińską policją, norweską armią i osławioną jednostką "Delta".
Przeurocza, zwariowana komedia z subkulturą metalową w roli głównej.
Nie tylko dla miłośników heavy metalu!

Nagrody
2018 - WFF:
- Konkurs Wolny Duch - Wyróżnienie - Jukka Vidgren, Juuso Laatio
- Nagroda Publiczności - Najlepszy film - Jukka Vidgren, Juuso Laatio


2 lipca (czwartek)
godz. 11 – Kino Młodego Widza: "Chłopiec z burzy" – film familijny (Australia 2019, 94 min.), reż.  Shawn Seet. Bilet: 8 zł (zwykły), 5 zł (ulgowy)

Mały Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży znajduje trzy osierocone malutkie pelikany… Tak zaczyna się wzruszająca opowieść o przyjaźni chłopca z pelikanem zwanym Panem Percivalem. Wspólne zabawy, mozolna nauka latania, walka z kłusownikami zacieśniają niezwykłą więź między Michaelem i jego ptasim przyjacielem. W końcu jednak przychodzi moment, gdy pelikan dorasta, a chłopiec musi opuścić domek na plaży. Po wielu latach Michael – już jako zamożny biznesmen - powraca w rodzinne strony, by opowiedzieć swojej ukochanej wnuczce o niezwykłym przyjacielu z dzieciństwa. Stojąc u progu życiowych podsumowań, rozumie, że to nie rodzinna fortuna, ale ta niezwykła opowieść jest czymś najcenniejszym, co może przekazać dorastającej dziewczynie.


8 lipca (środa)
godz. 18 – "Pan T." - komediodramat (Polska 2019, 101 min.), reż. Marcin Krzyształowicz. Bilet: 8 zł (zwykły), 5 zł (ulgowy)

Powstająca z powojennych ruin Warszawa roku 1953. Pan T., uznany pisarz, który mieszka w hotelu dla literatów, utrzymuje się z korepetycji dawanych pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania wprowadza się chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem. Życie głównego bohatera nabierze tempa, gdy władze zaczną podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, ponętna uczennica zaszokuje go niespodziewanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa zacznie śledzić każdy jego ruch.

Nagrody
2020 - Orły:
- Najlepsza scenografia - Beata Karaś, Magdalena Dipont, Robert Czesak
- Najlepsze kostiumy - Magdalena Biedrzycka
2019 - Złote Lwy - Nagrody Indywidualne - Najlepsza drugoplanowa rola męska - Sebastian Stankiewicz
2019 - Camerimage - Konkurs Filmów Polskich - Złota Żaba - Najlepszy film - Adam Bajerski, Marcin Krzyształowicz

9 lipca (czwartek)
godz. 11 – Kino Młodego Widza: "Manu. Bądź sobą!" – film animowany (Niemcy 2019, 85 min.), reż. Christian Haas. Bilet: 8 zł (zwykły), 5 zł (ulgowy)

Jerzyk Manu dorasta w kochającej rodzinie mew, wierząc, że on również jest mewą. Przy nauce latania i nurkowania stopniowo przekonuje się jednak, że należy do zupełnie innego gatunku ptaków… Odrzucony przez mewie stado, opuszcza rodzinne gniazdo w poszukiwaniu swojej prawdziwej tożsamości. Na swojej drodze spotyka sympatyczne rodzeństwo jerzyków i zabawnego indyka, który marzy o lataniu. Wkrótce wszystkie ptasie gatunki będą musiały połączyć siły, aby stawić czoło gangowi gryzoni, który specjalizuje się w podkradaniu ptasich jaj. Jak się okaże, w różnorodności tkwi wielka siła.

9 lipca (czwartek)
godz. 18 - "Można panikować" - pokaz filmu oraz spotkanie organizowane przez Obóz dla Klimatu i Herstorię Płocka. Wstęp wolny (rejestracja na e-mail: kinozarogiem@pokis.pl)

„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzającymi do zmian klimatycznych i alarmuje o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukował innych, jest ukazany w momencie, kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia.
Pewnego dnia, Jonathan L. Ramsey, amerykański autor filmów dokumentalnych mieszkający w Warszawie, zobaczył w telewizji prof. Malinowskiego, który wypowiadał się o zmianach klimatycznych. Profesor zainspirował Jonathana do zrealizowania filmu, który będzie opowiadaniem o niedawnej przeszłości, teraźniejszości i najbliższej przyszłości Polski z perspektywy konkretnego człowieka – naukowca, profesora fizyki zajmującego się klimatem. Rezultatem tej współpracy jest film „Można panikować”, który bierze udział w tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z aktywistą z Obozu dla klimatu. Obóz dla Klimatu tworzy nieformalna grupa osób przekonanych, że głęboką przyczyną zmian klimatu jest systemowy wyzysk ludzi i przyrody.  Zachęcamy do udziału w spotkaniu wszystkie osoby, którym droga jest nasza planeta, mają ochotę działać, ale też każdą i każdego zainteresowanego tematem zmian klimatycznych. Nasz gość opowie wam o dotychczasowych inicjatywach Obozu dla Klimatu i zaprosi do wspólnych działań przeciwko wydobyciu, i spalaniu węgla brunatnego od 24 do 26 lipca 2020 r. w okręgu konińskim.

 

Chcesz aktywnie włączyć się w walkę ze zmianami klimatu? Chcesz współtworzyć ważne, ogólnopolskie działanie aktywistyczne pod koniec lipca tego roku? Bliskie są ci takie wartości jak wolność, równość i sprawiedliwość społeczna? To jest spotkanie dla ciebie.

11 lipca (sobota)
godz. 18 – "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" – dramat (USA 2017, 114 min.), reż. Craig Gillespie. Bilet: 8 zł (zwykły), 5 zł (ulgowy)

Tonya Harding, córka toksycznej i chorobliwie ambitnej matki, jest amerykańską mistrzynią łyżwiarstwa figurowego i jedną z najważniejszych pretendentek do olimpijskich medali. Jej kariera staje pod znakiem zapytania za sprawą oskarżenia o napaść na koleżankę z reprezentacji, Nancy Kerrigan.

Nagrody
2018 - Oscar - Najlepsza aktorka drugoplanowa - Allison Janney
2018 - Złoty Glob - Najlepsza aktorka drugoplanowa - Allison Janney
2018 - BAFTA - Najlepsza aktorka drugoplanowa - Allison Janney
2018 - Critic's Choice:
- Najlepsza aktorka drugoplanowa - Allison Janney
- Najlepsza aktorka w komedii - Margot Robbie
2018 - Film Independent:
- Independent Spirit - Najlepsza aktorka drugoplanowa - Allison Janney
- Independent Spirit - Najlepszy montaż - Tatiana S. Riegel
2018 - Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych - Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej - Allison Janney
2017 - Tornot, MFF - Nagroda Publiczności - Drugie miejsce - Craig Gillespie

15 lipca (środa)
godz. 18 – "Janis" – film dokumentalny (USA 2015, 99 min.), reż. Amy Berg. Bilet: 8 zł (zwykły), 5 zł (ulgowy)

"Janis" to szczery, emocjonalny i przemyślany film, może nawet bardziej o Joplin jako o człowieku niż legendzie. Sięgając do prywatnych zapisków artystki, wydobywając z rodzinnych archiwów fotografie, nagrania, a przede wszystkim listy, Berg powraca do teksańskiego dzieciństwa Janis Joplin, naznaczonego bolesnym odrzuceniem i poczuciem niedopasowania do otoczenia. Przywołuje też czasy rozkwitu kariery piosenkarki w San Francisco, trudne początki, skomplikowane relacje z zespołem, atmosferę Woodstock i pierwsze miłości. Na scenę wkraczają dawni koledzy muzycy, ludzie z branży, przyjaciele, kochankowie. To oni tworzą wizerunek Joplin: równie utalentowanej co niepewnej siebie gwiazdy, która w gruncie rzeczy nigdy nie przestała być dziewczyną z Teksasu.

16 lipca (czwartek)
godz. 11 – Kino Młodego Widza: "Za niebieskimi drzwiami" – film fantasy (Polska 2016, 93 min.), reż. Mariusz Palej. Bilet: 8 zł (zwykły), 5 zł (ulgowy)

Ekranizacja bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego. Niezwykła przygoda 11-letniego Łukasza rozpoczyna się, gdy chłopiec po wypadku samochodowym trafia pod opiekę ciotki, do pensjonatu nad morzem. Tam odkrywa, że niebieskie drzwi jego pokoju stanowią przejście do innej rzeczywistości. "Za niebieskimi drzwiami" to pełna magii i zjawiskowych efektów specjalnych historia o sile miłości, która potrafi obudzić do życia.

Nagrody
2017 - ALE KINO - Wędrujące Koziołeczki - Grand Prix - Mariusz Palej
2017 - OFF CAMERA - Nagroda Specjalna - Nagroda Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA) - wyróżnienie specjalne - Mariusz Palej
2016 - ALE KINO - Nagroda Specjalna - Ale Debiut! Nagroda PKO Banku Polskiego - Mariusz Palej

22 lipca (środa)
godz. 18 – "Obywatel Jones" – film fab. (Polska, Ukraina, Wielka Brytania 2019, 113 min.), reż. Agnieszka Holland. Bilet: 8 zł (zwykły), 5 zł (ulgowy)

Młody dziennikarz Gareth Jones, który zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku, przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę, gdzie staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru.

Nagrody
2019 - FPFF, Gdynia:
- Złote Lwy - Najlepszy film - Agnieszka Holland
- Najlepsza scenografia - Grzegorz Piątkowski
- Nagroda Specjalna - Złoty Kangur - nagroda australijskich dystrybutorów filmowych - Agnieszka Holland

23 lipca (czwartek)
godz. 11 – Kino Młodego Widza: "Corgi. Psiak królowej" – film animowany (Belgia 2019, 81 min.), reż. Vincent Kesteloot, Ben Stassen. Bilet: 8 zł (zwykły), 5 zł (ulgowy)

Rex to nieziemsko rozpuszczony śliczny mały corgi, ulubiony piesek królowej Elżbiety. Mieszka w Pałacu Buckingham i pławi się w iście królewskich luksusach i powszechnym uwielbieniu. Jego wypielęgno¬wana łapa nie postała nigdy w zwykłym parku, a ulicznego mieszańca nie chciałby obwąchać nawet przez ogrodzenie. Jednak pewnego dnia na skutek pewnej intrygi Rex trafia do londyńskiego schroniska. Otoczony przez groma¬dę twardych czworonogów, które z niejednego śmietnika chleb jadły, musi nauczyć się, co to znaczy być zwyczajnym psem. Próbując odnaleźć drogę do domu, Rex odkryje, że prawdziwych przyjaciół nie poznaje się po pięknie wyczesanej sierści, ale po tym, że w potrzebie potrafią wyciągnąć do ciebie pomocną łapę.

25 lipca (sobota)

godz. 18 – "Zabójczy Jacques" – komedia (Belgia, Francja 2016, 95 min.), reż. Pascal Chaumeil. Bilet: 8 zł (zwykły), 5 zł (ulgowy)

Jacques mieszka w miasteczku, w którym niedawno zamknięto dużą fabrykę. W efekcie niemal wszyscy mieszkańcy, w tym Jacques, stracili źródło utrzymania. Jego dziewczyna przestaje wytrzymywać życie w niedostatku, długi z dnia na dzień rosną… Sytuacja wydaje się beznadziejna, więc kiedy Jacques otrzymuje zlecenie zabójstwa żony gangstera, przyjmuje je - mimo moralnych oporów. Ta sprawa będzie początkiem jego nowego życia…

29 lipca (środa)

godz. 18 – "Młodość Astrid" – film biograficzny (Dania, Szwecja 2018, 118 min.), reż. Pernille Fischer Christensen. Bilet: 8 zł (zwykły), 5 zł (ulgowy)

Znamy ją jako starszą panią, która napisała fenomenalne (choćby "Dzieci z Bullerbyn" czy "Pippi Pończoszanka") książki dla dzieci. Taką też Astrid poznajemy w pierwszych scenach filmu, gdy odbiera życzenia urodzinowe, przesłane przez dzieci z całego kraju. Pisarka cofa się pamięcią do lat młodości - gdy za zgodą rodziców zaczęła pracować w lokalnej gazecie, a przy okazji uwikłała się w romans z wiele od niej starszym przełożonym. "Młodość Astrid" to jednak nie tylko biografia popularnej pisarki, to przede wszystkim poruszająca i piękna opowieść o losie niezależnej kobiety, która chce żyć na własnych warunkach i mieć możliwość rozwijania swojego niebywałego talentu literackiego.

30 lipca (czwartek)
godz. 11 – Kino Młodego Widza – "Playmobil." Film – film animowany (Francja, Kanada, USA 2019, 94 min.), reż. Lino DiSalvo. Bilet: 8 zł (zwykły), 5 zł (ulgowy)

Charlie wciąż zadręcza siostrę Marlę opowieściami o fantastycznej krainie, w której mieszkają ludziki PLAYMOBIL, jednak dziewczyna traktuje je wyłącznie jako wytwór dziecięcej wyobraźni. Wszystko zmienia się, gdy za sprawą tajemniczego portalu Marla wraz z bratem przenosi się do świata zabawek i zostaje przemieniona w… figurkę PLAYMOBIL. A to nie koniec kłopotów! Kiedy podstępny Cesarz Maximus zleca porwanie Charlie’ego, Marla rusza bratu na ratunek. W trakcie wędrówki przez zdumiewający świat nasi bohaterowie przeżyją masę przygód, napotykają wielu przyjaciół i wrogów – od kowbojów, przez walecznych wikingów, aż po rozśpiewaną Wróżkę Chrzestną. Marla odkryje zaś, że aby uratować Charlie’ego i powrócić do domu, będzie musiała przywołać moc własnej, nieco zaniedbanej wyobraźni.

Zapraszamy do kina za Rogiem. Szczegółowy program na https://kinopokis.pl/lipiec-2020/


TumskaNova

TUMSKA NOVA

Na skróty: