facebook/TumskaNova twitter/TumskaNova

Ferie 2020

10 lutego 2020 roku dzieci i młodzież z Płocka rozpoczynają ferie zimowe.

Dla dzieci, które nie wyjeżdżają z miasta, instytucje działające na obszarze Starego Miasta w Płocku przygotowały liczne atrakcje.

#Ferie w Muzeum#

Muzeum Mazowieckie zaprasza na półkolonie zatytułowane „Baśnie i legendy. Najpiękniejsze opowieści”.

Odbędą się one w dwóch turnusach – od 10 do 14 lutego oraz od 17 do 21 lutego. Zajęcia rozpoczynać się będą o godz. 10, a kończyć o godz. 14.30. Muzealne półkolonie dedykowane są dzieciom w wieku od 7 do 12 lat.
Pięć dni w muzeum będą przygodą w świecie baśni i najpiękniejszych legend. Na zajęciach „Czy wszystkie demony są złe?” poznamy opowieści z kręgu kultury słowiańskiej, na tych zatytułowanych „Włochate serce czarodzieja” - baśnie i przypowieści kultur z całego świata. Bajkową scenerią najpiękniejszych opowieści będą wnętrza Muzeum Mazowieckiego w Płocku i jego oddziałów. Tumską 8 dzieci zwiedzą poszukując „Szkatułki królowej Bony”, w Muzeum Żydów Mazowieckich obejrzą multimedialną wystawę, w Spichlerzu – naszym dziale etnograficznym – zanurzą się w tajemnicy kultury ludowej i poczują klimat Dalekiego Wschodu.
Atrakcją obu turnusów będą spotkania z Aleksandrem Niwelińskim, wieloletnim dyrektorem płockiego zoo, który opowie wszystkim o tajemniczym świecie naszych skrzydlatych przyjaciół (uwaga – dla uczestników o mocnych nerwach przewidziane jest oglądanie muzealnej kolekcji wypchanych zwierzaków!).
Dzieci wezmą również udział w warsztatach robienia lizaków w Słodko zakręcone oraz wybiorą się do kina.
Na zakończenie ferii na uczestników czeka niespodzianka - poczęstunek, nagrody za aktywność oraz dyplomy.

Zapisy pod numerem telefonu (24) 364-70-72.

Koszt półkolonii - 50 zł od dziecka.

 

#Z kulturą i naturą, czyli ferie z Płocką Galerią Sztuki#

Będzie artystycznie i ekologicznie w Płockiej Galerii Sztuki w czasie ferii zimowych! Działaniami plastycznymi spróbujemy zwrócić uwagę młodych uczestników warsztatów na zmiany zachodzące wokół nas. Kierując ich spojrzenie w stronę sztuki i przy jej pomocy będziemy analizować rzeczywistość - globalne procesy klimatyczne, nieodwracalne zmiany środowiskowe, ochronę i prawa zwierząt. Dlatego, działając kreatywnie, w ciekawy i nieoczywisty sposób przybliżymy dzieciom i młodzieży szeroko rozumiane pojęcia związane z ochroną przyrody, chcąc zwiększyć ich świadomość ekologiczną. Uczestnicy, podczas przygotowanych przez Płocką Galerię Sztuki działań twórczych, wykorzystają m.in. makulaturę, butelki plastikowe, niepotrzebne opakowania, a nawet… zużyte sprzęty gospodarstwa domowego.

Jednak ferie w Galerii to nie tylko warsztaty i praktyczna nauka nowych technik plastycznych. To także inspiracja do aktywnego i ekologicznego życia. Z uczestnikami zajęć porozmawiamy m.in. o tym, czym jest „5R” i idea „zero waste”, odbędzie się wykład przybliżający historię i zagadnienia sztuki ekologicznej. Dodatkowo zaprosimy do oglądania z przewodnikiem wystawy „Równoległe przestrzenie” Ewy i Romana Fleszarów.

Na warsztaty plastyczne wstęp jest wolny i bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel.  24 366 43 23 lub  24 366 43 20. Osoba do kontaktu – Mirosław Cegłowski.

WARSZTATY RODZINNE

11 lutego, godz. 11.00 - „Świat ubrany we frak” (wiek: od 6 lat)

Czy jest ktoś, kogo pingwiny swoją pozorną nieporadnością nie rozczulają albo nie wywołują uśmiechu? Niestety, należą one do gatunku zagrożonego wyginięciem. Edukacyjne spotkanie w Galerii nie tylko przybliży jego uczestnikom „nieporadną” sylwetkę ptaka, który nie potrafi latać: jego zwyczaje, jadłospis, „dom”. Dodatkowo, dzieci i młodzież będą mogły samodzielnie przygotować płaskorzeźbę tych sympatycznych zwierząt, które pojawiły się na świecie w tym samym czasie, co dinozaury oraz dowiedzą się, jak wesprzeć ich ochronę, by całkowicie nie znikły z powierzchni Ziemi.

12 lutego, godz. 11.00 - „Proszę państwa, OTO MIŚ...” (wiek: od 6 lat)

Wiedzieliście, że 27 lutego przypada „Dzień niedźwiedzia polarnego”? Z tej okazji przypomnimy o tym, że zmiany klimatyczne zależą od nas wszystkich, tak jak los niedźwiedzia polarnego i jego arktycznych sąsiadów leży w naszych rękach. Uczestnicy edukacyjno-plastycznego spotkania, tnąc i odpowiednio gnąc papier, wykonają maski karnawałowe, przestawiające sympatycznego misia lub... groźnego niedźwiedzia.

18 lutego, godz. 11.00 - „Kocie przytulanki” (wiek: od 6 lat)

„Światowy dzień kota” to okazja, by pomóc kotom wolno żyjącym, podopiecznym schronisk i przytulisk. Podczas warsztatów uczestnicy zrobią kocie zabawki – gałgankowe wędki, które przyniosą odmianę w życiu sympatycznych mruczków. Przy okazji uczestnicy poznają zwyczaje większych kotów, znajdujących się na „czerwonej liście” – rejestrze zagrożonych gatunków.

19 lutego, godz. 11.00 - „Dokarmiamy ze smakiem” (wiek: od 6 lat)

Jakie ptaki zostają u nas na zimę? Które z nich można spotkać w naszym mieście? Czy trzeba im pomagać? Na te pytania odpowiemy podczas warsztatów, na których uczestnicy, wykorzystując zasady recyklingu, wykonają karmniki dla ptaków. Dodatkowo poszerzą wiedzę o zagrożonych gatunkach ptaków i poznają ich menu.

SPOTKANIA ZE SZTUKĄ i WYKŁADY

11 lutego, godz. 16.30 - oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy „Równoległe przestrzenie” Ewy i Romana Fleszarów” z przewodnikiem, który wskaże najważniejsze wątki w twórczości artystów, a także przybliży kontekst prezentowanych obrazów i rzeźb oraz odpowie na pytania. Z okazji ferii wstęp wolny.

13 lutego, godz. 10.30 – wykład „Sztuka w zgodzie z naturą”

Wydaje się, że określenie „eko-art” stało się ostatnio bardzo modne, bo coraz głośniej mówi się o katastrofalnym stanie światowego klimatu. Jednak samo zagadnienie, a także sztuka nawiązująca do natury, są znacznie starsze. Podczas wykładu przybliżymy historię artystycznego nurtu ekologicznego i założenia jego głównych przedstawicieli.

21 lutego, godz. 12.00 – wykład i otwarcie wystawy prac dzieci i młodzieży, powstałych podczas warsztatów

 

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na uroczyste podsumowanie ferii zimowych i odbywających się od 11 do 19 lutego działań ekologiczno-artystycznych. Prace uczestników będą prezentowane, w formie wystawy, w Galerii Kreski do 23 lutego.  Otwarcie ekspozycji poprzedzi krótka prezentacja multimedialna, udawadniająca, że sztuka to narzędzie poznawcze w analizowaniu otaczającego nas świata. 

 

#Dobra zabawa zimą czyli ferie z Młodzieżowym Domem Kultury#

10 – 21 lutego, godz. 9:30 - ferie zimowe dla zorganizowanej grupy dzieci w wieku 7-12 lat. W programie m. in.: zajęcia artystyczne, rekreacyjno-sportowe, zabawy integracyjne.

Szczegóły na stronie www.mdk-plock.pl

MÓJ CZAS – FERIE Z PROFILAKTYKĄ DLA DZIECI Z KL. II-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

10 – 21 lutego, godz. 9:00 - finansowane przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta. W programie m. in. zajęcia interdyscyplinarne: elementy bajkoterapii i dramy, formy graficzne i muzyczne.

Szczegóły na www.mdk-plock.pl

 

#Ferie zimowe w Książnicy Płockiej#

W okresie ferii zimowych zapraszamy do placówek Książnicy Płockiej, gdzie na dzieci i młodzież czeka mnóstwo atrakcyjnych zajęć. Będziemy wspólnie tworzyć coś z niczego, malować w ramie, ćwiczyć oddech, grać w gry planszowe, rozwiązywać quizy, bawić się językiem polskim, budować makiety, a nawet konstruować międzyplanetarne rakiety. Na zakończenie ferii, tradycyjnie, Chotomek zaprasza na bal. 

Wszelkie szczegóły i plan zajęć dostępne na stronie : http://ksiaznicaplocka.pl/2020/01/24/ferie-w-bibliotece-plan-zajec-2/

 

#Lodowisko na Starówce#

Jedyna oznaka zimy w naszym mieście zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych 7 dni w tygodniu w godz. 9:00 – 21:00 (przerwa techniczna 14:00 – 15:00)

Wejście na taflę lodowiska odbywa się zawsze o pełnej godzinie.

Cennik:
Karnet 30 wejść na lodowisko z własnymi łyżwami: 50 zł

  • Wejście na lodowisko z własnymi łyżwami (50 minut): 3 zł
  • Wypożyczenie łyżew 1 godzina (wejście na lodowisko gratis):
    1. ulgowy: 5 zł
    2. normalny: 10 zł
  • Wypożyczenie kasku (1 godzina): 3 zł
  • Wypożyczenie pingwina (1 godzina): 5 zł
  • Szatnia: 2 zł
  • Ostrzenie łyżew: 15 zł

 

Jest w czym wybierać, zapraszamy!

TumskaNova

TUMSKA NOVA

Na skróty: