facebook/TumskaNova twitter/TumskaNova

Dni Historii Płocka

Zapraszamy do udziału w tegorocznych Dniach Historii Płocka!

Już 21-23 czerwca 2019 roku.

 W programie:

21 czerwca (piątek)
18:00- gala finałowa Fame Dance Festiwal 8 

miejsce: Amfiteatr

22 czerwca (sobota)
10:00-13:00- Marsz szlakiem gotyku ceglanego w ramach 3 Płocka Triada Nordic Walking

miejsce zbiórki: Dom Darmstadt

12:00- Zwiedzanie Bazyliki Katedralnej i Muzeum Diecezjalnego,
miejsce: Rynek Starego Miasta
Stowarzyszenie Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na Akcję Turystyczno- Edukacyjną Odkryj z nami Płock: Bazylika Katedralna + Muzeum Diecezjalne. Udział w projekcie jest bezpłatny.

12:00- 19:00 - Miasteczko rycerskie
miejsce: park za Bazyliką Katedralną

W ramach miasteczka prezentowane będą pokazy i warsztaty średniowiecznego rękodzieła, połączone z prezentacjami starożytnych technik rzemieślniczych. W zależności od ilości drużyn wojów, w ciągu dnia odbędzie się kilka pokazów walk w pełnym rynsztunku bojowym. Na scenie, usytuowanej w centralnym punkcie miasteczka, odbywać się będą koncerty muzyki dawnej.

12:00 – 19:00 - Średniowieczne warsztaty mennicy
miejsce: Wzgórze Tumskie

Pokazy dawnych technik menniczych, uczestnicy będą mogli stać się właścicielami replik najbardziej znaczących historycznych monet polskich m.in. grosza Kazimierza Wielkiego, którego egzemplarze zostały wykorzystane w serialu „Korona Królów”, pierwszej polskiej złotej monety- dukata Władysława Łokietka czy denara Bolesława Krzywoustego. Uczestnictwo w pokazach będzie potwierdzone imiennym, kaligrafowanym certyfikatem opatrzonym pieczęcią Św. Eligiusza- patrona mincerzy.

13:00-14:00- Szanty nad rzeką
miejsce: nabrzeże wiślane

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Płocka - KONCERT

W trakcie koncertu oprócz tańców i piosenek ludowych zaprezentowane zostaną utwory związane z tematyką żeglarską w tym szanty i tzw. pieśni kubryku.

14:00-18:00- Spektakl „Arka Wszystkich Świętych”
miejsce: park za Bazyliką Katedralną

Stowarzyszenie Człowiek Kultura zaprasza na familijny spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru Form Wielu. „Arka Wszystkich Świętych” to zabawna historia o świętych i towarzyszących im zwierzętach.

14:00-17:00- Happening poetycko-malarski
miejsce: płockie bulwary wiślane

„Wisła w strofach i kolorach”- impreza otwarta dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wspólne czytanie poezji o Płocku i Wiśle z udziałem płockich poetów i sympatyków poezji. Działania plastyczne z udziałem różnych technik malarskich pod kierunkiem uczniów I Prywatnego Liceum Plastycznego im. Władysława Drapiewskiego w Płocku i członków sekcji plastyczno-malarskiej Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku.

19:30- WIANKI. Miejsce: Amfiteatr (ul. Rybaki 15)

W programie:
- Rozstrzygnięcie plebiscytu Płocczanin Roku 2018
- Nagrody Prezydenta Miasta Płocka za osiągnięcia w dziecinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
-Podsumowanie realizacji projektu pn. "Aktywizacja społeczno-gospodarcza zmarginalizowanych śródmiejskich przestrzeni Miasta Płocka" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Wystąpią:
- Zespół Pieśni i Tańca "Wisła"
- Zespół Pieśni i Tańca Zpit Ziemia Żywiecka
W programie m.in.: wspólne puszczanie wianków na Wiśle. Zachęcamy do przyniesienia własnych wianków, które wspólnie będziemy puszczać na wodę.

22 i 23 czerwca
od godz. 10:00 - 29. Mistrzostwa Rzeczypospolitej w Kuszy Historycznej oraz Turniej Kuszniczy o Miecz Bolesława Krzywoustego
miejsce: ul. Rybaki

W trakcie turnieju w okolicach nabrzeża wiślanego można będzie zobaczyć walki rycerzy na miecze, wybić własnoręcznie monetę na replice średniowiecznej mennicy oraz zobaczyć i usłyszeć strzały na wiwat oddawane z replik broni średniowiecznej.

23 czerwca (niedziela)
12:00 - 19:00- Miasteczko rycerskie – drugi dzień
miejsce: park za Bazyliką Katedralną

12:00 - 19:00- Średniowieczne warsztaty mennicy – drugi dzień
miejsce: Wzgórze Tumskie

13:00-18:00- Spektakl „Arka Wszystkich Świętych”
miejsce: park za Bazyliką Katedralną
Stowarzyszenie Człowiek Kultura  zaprasza na familijny spektakl plenerowy w wykonaniu Teatr Form Wielu. „Arka Wszystkich Świętych” to zabawna historia o świętych i towarzyszących im zwierzętach.

15:00 - Pokazy starych motocykli: Towarzystwo Motoczkli Dawnzch Weteran Pock
miejsce: Wzgórze Tumskie

18:00-22:00- Noc Świętojańska
miejsce: park za Bazyliką Katedralną
Tradycyjna Noc Świętojańska z wojami i rzemieślnikami przy muzyce folkowej. Zagrają Shaman Jungle ( Białoruś ) i Percival (Polska, Percival Schuttenbach).

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

TumskaNova

TUMSKA NOVA

Na skróty: