facebook/TumskaNova twitter/TumskaNova

Budżet Obywatelski Płocka

BUDŻET OBYWATELSKI PŁOCKA to konsultacje społeczne z mieszkańcami Płocka dotyczące części wydatków z budżetu Miasta Płocka. W 2021 roku przewidywana kwota środków przeznaczonych na BOP wynosi 5,65 mln zł.

W Budżecie Obywatelskim Płocka to mieszkańcy decydują o podziale tych środków i głosować mogą na 2 rodzaje projektów:

- OGÓLNOMIEJSKI – dotyczący potrzeb mieszkańców więcej niż jednego osiedla

- OSIEDLOWY – dotyczący potrzeb mieszkańców jednego z 21 płockich osiedli lub jego części, np. ulicy.

 

W ramach 9 edycji BOP wpłynęło i zostało pozytywnie zweryfikowanych 59 projektów.

Przedstawiamy szczegółówe opisy projektów osiedlowych dotyczących dzielnic Stare Miasto, Kolegialna:

* Projekt Nr 2 - Centrum Doświadczania Świata Kraina Zmysłów

Przedmiotem projektu jest utworzenie Centrum Doświadczania Świata Kraina Zmysłów na terenie Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 33 im. J. Vanier w Płocku. Centrum Doświadczania Świata będzie dostosowane do potrzeb dzieci uczęszczających do przedszkola, głównie ze spektrum autyzmu oraz z innymi niepełnosprawnościami. W ramach projektu powstanie Sala Doświadczania Świata oraz Plac Doświadczania Świata.

* Projekt Nr 6 - Pracownia TOR (Tworzenia Obrazów Ruchomych) - warsztaty filmu animowanego

Projekt zakłada stworzenie pracowni do realizacji filmów animowanych metodą poklatkową przy użyciu stołów montażowych, lightboxów (stoły podświetlane), aparatów fotograficznych, komputerów i dedykowanego oprogramowania. Częścią projektu będą również warsztaty na zrekonstruowanym stole trickowym autorstwa wybitnego płocczanina, twórcy filmów awangardowych - Stefana Themersona. Uczestnikami zajęć będzie młodzież w wieku 10-15 lat. Do współpracy zaprosimy polskich twórców filmów animowanych.

* Projekt Nr 8 - Zostań Mistrzem - bokserski Płock

Kontynuacja programu darmowych zajęć z boksu olimpijskiego dla dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat oraz zajęcia rekreacyjno ruchowe dla osób powyżej 19 roku życia.

* Projekt Nr 13 -  Budowa placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu Nr 1 im. Marii Macieszyny

W ramach projektu możemy poprawić przedszkolakom plac zabaw, który w chwili obecnej nie jest najlepszym miejscem do zabawy. Jeśli jednak chcesz - możesz pomóc. Spraw dzieciakom radość. Weź udział w głosowaniu i oddaj swój głos na nasz projekt.

* Projekt Nr 24 -  Pawilon terapeutyczno-dydaktyczny

Projekt zakłada budowę pawilonu terapeutyczno - dydaktycznego przeznaczonego do prowadzenia zajęć z zakresu wczesnego wspomagania, itegracji sensorycznej, dogoterapii, terapii behawioralnej, artterapii, psychoedukacji dla dzieci i młodzieży mieszkańców osiedla Kolegialna oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 1 w Płocku. Budowa obiektu przewidziana jest na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 1 w Płocku ul. Harcerza Antolka Gradowskiego 24.

* Projekt Nr 35 -  Nowoczesne laboratoria komputerowo-muzyczne i językowe dla uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Płocku

Nowoczesne laboratoria komputerowo-muzyczne i językowe dla uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Płocku: - pracownia komputerowa z oprogramowaniem muzycznym oraz peryferiami dla małych i dużych artystów, - laboratorium językowe podnoszące jakość kształcenia języków obcych poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii.

* Projekt Nr 39 -  Montaż oświetlenia przy ścieżce biegowej nad Sobótką

Chcesz trenować, spacerować na oświetlonym terenie Sobótki? Oddaj głos na ten projekt! Projekt zakłada montaż oświetlenia przy ścieżce biegowej na terenie Sobótki (od strony Wisły – odcinek 1600 m – około 42 latarnie). Teren rekreacyjny nad Sobótką jest miejscem skupiającym mieszkańców Płocka aktywnie spędzających czas na powietrzu o różnych porach dnia. Montaż oświetlenia poprawi bezpieczeństwo i zwiększy dostępność terenu w ciągu doby, pozwoli cieszyć się pięknem wzgórza tumskiego i nabrzeża wiślanego. Realizacja projektu osobom uprawiającym sport na terenie nabrzeża wiślanego da możliwości prowadzenia treningów po zmierzchu. Projekt w pełni wpisuje się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka do roku 2030.

Projekty ogólnomiejskie, które wpłynęły w tej edycji BOP a ich realizacja odbywać się będzie na obszarze osiedli Stare Miasto, Kolegialna

* Projekt Nr 41 - Płocki Festiwal Światła oraz Iluminacja Ratusza

W ramach projektu planowane jest zorganizowanie pokazów świetlnych na Starym Rynku oraz zamontowanie stałej iluminacji na zabytkowej elewacji Ratusza, celem wyeksponowania ostatnio wyremontowanego zabytku.

* Projekt Nr 42 -  Płock Miasto Bohater - szlakiem płockich barykad

Rok 2020 mieszkańcom Płocka kojarzyć się będzie z 100. rocznicą obrony naszego ukochanego miasta przed bolszewikami, która miała miejsce w 1920 r. Wielu mieszkańców Płocka - od najmłodszych do najstarszych - z pewnością chętnie uczci i uhonoruje bohaterską postawę naszych krajan. Projekt ma na celu zainteresowanie płocczan tym wydarzeniem oraz przekazanie im w przystępny sposób niezbędnej wiedzy na ten temat. Zakłada on wykonanie kilku prac - postawienia tablic informacyjnych w miejscach, gdzie znajdowały się barykady; stworzenie map/przewodników, które umożliwią podróż szlakiem płockich barykad oraz przybliżą najważniejsze postacie związane z obroną Płocka; powstanie interaktywnej aplikacji mobilnej działającej z systemem Android oraz IOS, która ułatwi rozpowszechnianie wiedzy o wydarzeniu oraz edukację; powstanie strony internetowej poświęconej wydarzeniu oraz przybliżającej wydarzenia z 1920 r.

* Projekt Nr 55 - Płocki hamak miejski

Celem projektu jest zakup 10 sztuk ogólnodostępnych hamaków miejskich oraz ich montaż na obszarze Nabrzeża Wiślanego im. St. Górnickiego w Płocku - na terenie zielonym od wiaty restauracyjnej do budynków PTTK Morka. Hamak miejski to wygodne, szerokie siedzisko wykonane z bardzo wytrzymałych połączonych z sobą poliestrowych pasów, zamontowane pomiędzy potężnymi słupami ze stali kwasoodpornej. Konstrukcja oraz montaż hamaku gwarantują bezpieczeństwo i wytrzymałość a zarazem wygodę i estetyczny wygląd. Hamak miejski jest twórczym przetworzeniem sielskiego elementu przydomowych ogródków. Może być idealnym miejscem do wypoczynku, lektury książek lub korzystania z kąpieli słonecznych. Pobujać się w hamaku z widokiem na Wisłę - któż by nie chciał?

* Projekt Nr 56 - Nadwiślańska strefa relaksu

Celem projektu jest zakup 5 sztuk ogólnodostępnych leżanek oraz ich montaż na 1 stopniu skarpy Nabrzeża Wiślanego im. St. Górnickiego w Płocku - na wysokości molo. Leżanki to wygodne, szerokie na 2 metry meble miejskie przeznaczone do wypoczynku dla mieszkańców Płocka oraz turystów, zamontowane w miejscu z którego rozpościera się zjawiskowy widok na płockie molo oraz Wisłę. Na każdej leżance wygodnie wypoczywać mogą 2 dorosłe osoby. Leżanka wykonana jest z siatki z liny polipropylenowej z kolorze juty, konstrukcja nośna natomiast z płaskowników oraz rur ze stali kwasoodpornej szlifowanej. Taka konstrukcja gwarantuje wytrzymałość, bezpieczeństwo użytkowania oraz wygodę i estetyczny wygląd znakomicie wpisujący się w nowoczesny wygląd płockich bulwarów wiślanych.

 

TERMINARZ BUDŻETU OBYWATELSKIEGO PŁOCKA na 2021 rok

 - w terminie od 2 czerwca do 26 lipca 2020 r. – składanie przez mieszkańców projektów do Budżetu Obywatelskiego Płocka 2021 rok

- w terminie do 7 września 2020 r. – przedstawienie ostatecznej listy zgłoszonych projektów, które przeszły weryfikację formalno-prawną.

- w terminie od 28 września do 11 października 2020 r. – głosowanie mieszkańców

 Głosować będzie można osobiście w wyznaczonych punktach oraz internetowo poprzez stronę www.mojemiasto.plock.eu

 - w terminie do 23 października 2020 r.– ogłoszenie wybranych w głosowaniu projektów na stronie mojemiasto.plock.eu

-  wprowadzenie zwycięskich projektów mieszczących się w kwocie Budżetu Obywatelskiego do projektu Budżetu Miasta Płocka na 2021 rok.

 

Wszelkie szczegóły dotyczące 9 edycji BOP znajdą Państwo na stronie https://mojemiasto.plock.eu/index.php/edycja2021

 

Zachcamy Państwa do głosowania!

TumskaNova

TUMSKA NOVA

Na skróty: