facebook/TumskaNova twitter/TumskaNova

A w piwnicy "U Mariusza" najlepsze domówki

Jest w naszym mieście takie miejsce, w samym jego sercu, gdzie można zjeść coś dobrego i napić się regionalnego piwa zza wschodniej granicy – jest tu ogromny wybór piw litewskich i rosyjskich.

Na Placu Narutowicza 1 znajduje się smakowita restauracja z imponującymi piwnicami. Właścicielem jest Pan Mariusz Jakóbowski – rodowity sierpczanin, który od wielu lat związany jest z Płockiem nie tylko zawodowo.

Jakiś czas temu Pan Mariusz postanowił spełnić jedno ze swoich marzeń i odkupił restaurację Samurai. Specjalnością restauracji było sushi – potrawa z kuchni japońskiej, która podbija nasz rynek w ostatnich latach. Restauracja szybko stała się miejscem znanym. Pan Mariusz organizował w niej co czwartek śniadania networkingowe.

W 2017 roku właściciel postanowił rozszerzyć menu oraz zmienić nazwę restauracji.

„Lokal ma niezwykłą lokalizację, w samym sercu miasta, na Starówce, gdzie zawsze kręci się mnóstwo ludzi i coś się dzieje. Mamy piękny widok na katedrę. Zmotywowało mnie to do rozszerzenia menu, tak aby każdy, kto nas odwiedzi, znalazł coś dla siebie, cos co lubi oraz zmiany nazwy” – uzasadnia zmianę Pan Mariusz.

Obecnie „U Mariusza” oprócz sushi możemy zjeść też oryginalnie podane dania kuchni polskiej czy włoskiej, ale także przepysznego kurczaka w chrupiącej tempurze. Z początkiem bieżącego roku do karty dołączyły przepyszne, ręcznie lepione pierogi podawane z konfiturą z cebuli, które mają być hitem restauracji. W okresie wiosenno- letnim działają też ogródki gastronomiczne, gdzie na świeżym powietrzu w pięknym otoczeniu możemy posmakować menu restauracji.

Pod koniec 2018 roku Pan Mariusz postanowił zrealizować swoje kolejne marzenie. Zaadaptował na restaurację ogromne piwnice, które znajdowały się pod jego restauracją ale również pod sąsiednimi kamienicami. Powstała w ten sposób ogromna 220 metrowa przestrzeń. Te piękne pomieszczenia przed laty służyły lokatorom kamienic jako komórki, gdzie składowali węgiel. Następnie w 2003 roku powstała tu jedna z popularniejszych w tamtych czasach w Płocku dyskotek. Potem „Zamek Gralla” przestał istnieć a piwnice opustoszały. ..

„I zamarzyło mi się wykorzystanie tych piwnic. Prawie miesiąc doprowadzałem te cegły do porządku” – wspomina restaurator. Udało się. Piwnica jest imponująco piękna. Stoją tu białe meble, na stołach leżą pastelowe obrusy, w koło aż roi się od dodatków, które tworzą nastrojową atmosferę. Lokal przystosowany jest również dla rodzin z dziećmi – Pan Mariusz urządził dla nich kącik zabaw – „każdy zasługuje na chwilę wytchnienia, nawet rodzice” – żartuje właściciel.

Pan Mariusz jest też społecznikiem. Bardzo aktywnie wspiera różne akcje charytatywne. Prowadzi liczne zbiórki dla potrzebujących podczas swoich „domówek”, wspierał też Akcję Gwiazdka 2018.

A co to są Domówki u Mariusza zapytaliśmy.

„ Są to imprezy, takie jak w domu, ale w naszej restauracji – gdzie przychodzą całe rodziny, duże grupy znajomych. Jedzą, piją, tańczą, śpiewają – jak na dobrej domówce”– tłumaczy Pan Mariusz. „Organizujemy imprezy okolicznościowe, firmowe, imprezy tematyczne – czego tylko dusza zapragnie. U nas jest po prostu jak w domu”.

Spytaliśmy Pana Mariusza, o to co planuje dla wszystkich gości odwiedzających jego lokal w Walentynki.

„Będzie recital Tomka Kamińskiego, na który zapraszamy już od godziny 18, w całym  lokalu będą małe kameralne stoliki, żeby zakochani mogli zjeść romantyczną kolację…”

Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy do restauracji „U Mariusza” na Plac Narutowicza 1.


TumskaNova

TUMSKA NOVA

Na skróty: